Uppgifter om ministern

Kulmuni, Katri

370

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.9.1987 Tornio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - 9.6.2020 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 183
10.12.2019 - 9.6.2020 Finansminister Keskusta 183
75. Rinne
12.9.2019 - 10.12.2019 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 90
6.6.2019 - 10.12.2019 Näringsminister Keskusta 188
Tillsammans 370

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
71. Kiviniemi
18.4.2011 - 22.6.2011 Väyrynen, Paavo Matti
27.12.2010 - 20.3.2011 Väyrynen, Paavo Matti

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 76. Marin 12.12.2019 - 9.6.2020
Aula, Maria Kaisa 76. Marin 10.12.2019 - 9.6.2020
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 9.8.2019 - 10.12.2019
Partanen, Jari 75. Rinne 4.7.2019 - 10.12.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Medhjälpare Regering Tid
Kaisanlahti, Janne 76. Marin 28.1.2020 - 9.6.2020
Ihanus, Jukka 76. Marin 11.12.2019 - 9.6.2020
Jääskeläinen, Kari 76. Marin 11.12.2019 - 9.6.2020
Kemell, Ann-Mari 76. Marin 11.12.2019 - 9.6.2020
Lahtinen, Markus 76. Marin 11.12.2019 - 9.6.2020
Nurkkala, Niina 76. Marin 11.12.2019 - 15.1.2020
Ylimaa, Markus 76. Marin 11.12.2019 - 9.6.2020
Kärkkäinen, Eeva 75. Rinne 9.9.2019 - 10.12.2019
Hasu, Jenny-Katariina 75. Rinne 10.7.2019 - 10.12.2019
Karila, Arttu 75. Rinne 10.7.2019 - 10.12.2019
Jääskeläinen, Kari 75. Rinne 7.6.2019 - 10.12.2019

9.12.2021 8.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning