Uppgifter om ministern

Urpilainen, Jutta Pauliina

1081

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 4.8.1975 Lapua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 6.6.2014 Statsministerns ställföreträdare SDP 1081
22.6.2011 - 6.6.2014 Finansminister SDP 1081
Tillsammans 1081

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Santamäki-Vuori, Tuire 72. Katainen 1.9.2011 - 5.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Konola, Jyrki 72. Katainen 16.9.2013 - 5.6.2014
Niemi, Matti 72. Katainen 3.6.2013 - 6.6.2014
Virtanen, Arto 72. Katainen 9.4.2013 - 6.6.2014
Koljonen, Olli-Pekka 72. Katainen 21.2.2013 - 1.7.2013
October, Martta 72. Katainen 18.2.2013 - 5.5.2013
Hirvola, Matti 72. Katainen 25.12.2012 - 9.1.2013
Nalbantoglu, Ilmari 72. Katainen 1.11.2012 - 17.2.2013
Kopra, Ville 72. Katainen 15.8.2011 - 6.6.2014
Lindberg, Tage 72. Katainen 1.8.2011 - 15.9.2013
Virtanen, Arto 72. Katainen 1.8.2011 - 16.12.2012
Hirvola, Matti 72. Katainen 24.6.2011 - 11.11.2012

24.3.2019 10.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning