Uppgifter om ministern

Hautala, Heidi Anneli

849

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.11.1955 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 17.10.2013 Utvecklingsminister Vihreät 849
22.6.2011 - 17.10.2013 Utvecklingsminister Vihreät 849
Tillsammans 849

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Nordström, Laura 72. Katainen 1.2.2013 - 17.10.2013
Pennanen, Aino 72. Katainen 4.1.2012 - 12.1.2013
Kettunen, Milma 72. Katainen 22.8.2011 - 17.10.2013
Korkeaoja, Lauri 72. Katainen 1.7.2011 - 17.10.2013
Nordström, Laura 72. Katainen 1.7.2011 - 11.1.2012

27.5.2019 10.15. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning