Uppgifter om ministern

Räsänen, Päivi Maria

1438

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.12.1959 Sonkajärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
26.9.2014 - 29.5.2015 Inrikesminister Kristillisdemokraatit 246
24.6.2014 - 29.5.2015 Inrikesminister Kristillisdemokraatit 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Inrikesminister Kristillisdemokraatit 340
72. Katainen
1.1.2014 - 24.6.2014 Inrikesminister Kristillisdemokraatit 175
1.1.2014 - 24.6.2014 Inrikesminister Kristillisdemokraatit 175
22.6.2011 - 1.1.2014 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kristillisdemokraatit 925
Tillsammans 1438

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Anttoora, Marjo 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Anttoora, Marjo 72. Katainen 16.6.2014 - 24.6.2014
Nahkala, Andrei 72. Katainen 1.1.2014 - 15.6.2014
Anttoora, Marjo 72. Katainen 30.6.2011 - 31.12.2013
Medhjälpare Regering Tid
Haverinen, Soili 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015
Mattila, Iina 73. Stubb 15.9.2014 - 29.5.2015
Kalmi, Markus 73. Stubb 21.7.2014 - 29.5.2015
Andersson, Niklas 73. Stubb 24.6.2014 - 14.9.2014
Falk, Sonja 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Nahkala, Andrei 72. Katainen 16.6.2014 - 24.6.2014
Loponen, Marjo 72. Katainen 7.4.2014 - 15.6.2014
Andersson, Niklas 72. Katainen 1.1.2014 - 24.6.2014
Falk, Sonja 72. Katainen 1.1.2014 - 24.6.2014
Nahkala, Andrei 72. Katainen 3.9.2012 - 31.12.2013
Andersson, Niklas 72. Katainen 23.6.2011 - 31.12.2013
Loponen, Marjo 72. Katainen 23.6.2011 - 2.9.2012

9.12.2021 9.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning