Uppgifter om ministern

Gustafsson, Jukka Tapani

703

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.1.1947 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 24.5.2013 Undervisningsminister SDP 703
Tillsammans 703

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kosunen, Tapio 72. Katainen 1.8.2011 - 31.3.2013
Medhjälpare Regering Tid
October, Martta 72. Katainen 6.5.2013 - 24.5.2013
Kalenius, Aleksi 72. Katainen 1.8.2011 - 24.5.2013

4.12.2021 19.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning