Uppgifter om ministern

Arhinmäki, Paavo Erkki

1018

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.12.1976 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 4.4.2014 Kultur- och idrottsminister Vasemmistoliitto 1018
22.6.2011 - 4.4.2014 Kultur- och idrottsminister Vasemmistoliitto 1018
Tillsammans 1018

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Lindén, Jarmo 72. Katainen 23.6.2011 - 4.4.2014
Medhjälpare Regering Tid
Moilanen, Anne 72. Katainen 30.10.2012 - 4.4.2014
Tulusto, Anna 72. Katainen 12.9.2011 - 30.9.2012
Kelhä, Minna 72. Katainen 1.7.2011 - 4.4.2014
Saramo, Jussi 72. Katainen 1.7.2011 - 4.4.2014

4.12.2021 19.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning