Uppgifter om ministern

Kyllönen, Merja Sinikka

1018

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.1.1977 Suomussalmi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 4.4.2014 Trafikminister Vasemmistoliitto 1018
Tillsammans 1018

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hartonen, Sarianne 72. Katainen 4.6.2012 - 4.4.2014
Kuusela, Jyri 72. Katainen 1.8.2011 - 4.4.2014
Hievanen, Sauli 72. Katainen 1.7.2011 - 31.5.2012

4.12.2021 17.57. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning