Uppgifter om ministern

Ihalainen, Lauri Armas

1438

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.5.1947 Pihtipudas

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Arbetsminister SDP 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Arbetsminister SDP 1099
Tillsammans 1438

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Santamäki-Vuori, Tuire 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Santamäki-Vuori, Tuire 72. Katainen 6.6.2014 - 24.6.2014
Korpijärvi, Timo 72. Katainen 1.1.2014 - 5.6.2014
Metsämäki, Janne 72. Katainen 30.6.2011 - 31.12.2013
Medhjälpare Regering Tid
Karjalainen, Jenni 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Karjalainen, Jenni 72. Katainen 1.2.2014 - 24.6.2014
Koljonen, Olli-Pekka 72. Katainen 10.6.2013 - 31.1.2014
Papunen, Erkki 72. Katainen 1.4.2013 - 9.6.2013
Torsti, Pilvi 72. Katainen 1.9.2012 - 31.3.2013
Arkio, Tarja 72. Katainen 1.6.2012 - 31.8.2012
Torsti, Pilvi 72. Katainen 1.8.2011 - 31.5.2012

20.3.2019 6.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning