Uppgifter om ministern

Guzenina-Richardson, Maria

703

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.1.1969 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 24.5.2013 Omsorgsminister SDP 703
Tillsammans 703

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Näätsaari, Sinikka 72. Katainen 18.7.2011 - 24.5.2013
Medhjälpare Regering Tid
Kainulainen, Ismo 72. Katainen 11.2.2013 - 24.5.2013
Papunen, Erkki 72. Katainen 3.2.2012 - 3.2.2013
October, Martta 72. Katainen 11.7.2011 - 30.1.2012

26.5.2019 16.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning