Uppgifter om ministern

Niinistö, Ville Matti

1193

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.7.1976 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 26.9.2014 Miljöminister Vihreät 95
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Miljöminister Vihreät 1099
Tillsammans 1193

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Poskiparta, Katariina 73. Stubb 25.6.2014 - 26.9.2014
Poskiparta, Katariina 72. Katainen 1.7.2011 - 24.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Juurikkala, Timo 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014
Kari, Emma 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014
Perälä, Erkki 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014
Perälä, Erkki 72. Katainen 7.5.2014 - 24.6.2014
Kari, Emma 72. Katainen 3.2.2014 - 24.6.2014
Hannonen, Paloma 72. Katainen 1.7.2013 - 2.2.2014
Juurikkala, Timo 72. Katainen 3.6.2013 - 24.6.2014
Eräjää, Sini 72. Katainen 8.4.2013 - 1.9.2013
Moisio, Elina 72. Katainen 2.10.2012 - 7.4.2013
Miettinen, Lasse 72. Katainen 5.12.2011 - 3.6.2013
Hannonen, Paloma 72. Katainen 1.7.2011 - 16.10.2012
Moisio, Elina 72. Katainen 29.6.2011 - 4.12.2011

28.11.2021 10.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning