Uppgifter om ministern

Leivo-Larsson, Tyyne Lilja

1842

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.3.1902 Uusikirkko

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 126
2.5.1958 - 29.8.1958 Minister i socialministeriet ammatti/virkamies 120
26.4.1958 - 29.8.1958 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 126
40. Fagerholm II
17.5.1957 - 27.5.1957 Socialminister SDP 11
3.3.1956 - 17.5.1957 Minister i socialministeriet SDP 441
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Minister i socialministeriet SDP 501
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Socialminister SDP 169
32. Fagerholm
4.3.1949 - 18.3.1949 Socialminister SDP 15
29.7.1948 - 17.3.1950 Minister i socialministeriet SDP 597
Tillsammans 1842

27.5.2019 10.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning