Uppgifter om ministern

Kiuru, Krista Katriina

2354

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.8.1974 Pori

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Familje- och omsorgsminister SDP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Familje- och omsorgsminister SDP 188
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Undervisnings- och kommunikationsminister SDP 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Undervisnings- och kommunikationsminister SDP 340
72. Katainen
4.4.2014 - 24.6.2014 Undervisnings- och kommunikationsminister SDP 82
4.4.2014 - 24.6.2014 Undervisnings- och kommunikationsminister SDP 82
24.5.2013 - 4.4.2014 Undervisningsminister SDP 316
22.6.2011 - 24.5.2013 Bostads- och kommunikationsminister SDP 703
22.6.2011 - 24.5.2013 Bostads- och kommunikationsminister SDP 703
Tillsammans 2354

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Mäkipää, Eila 76. Marin 12.12.2019 -
Mäkipää, Eila 75. Rinne 15.7.2019 - 10.12.2019
Torsti, Pilvi 72. Katainen 7.6.2013 - 4.4.2014
Torsti, Pilvi 72. Katainen 7.6.2013 - 10.2.2014
Medhjälpare Regering Tid
Suominen, Jenny 76. Marin 1.8.2021 -
Hirvola, Matti 76. Marin 1.7.2021 -
Lehtinen, Timo 76. Marin 11.12.2019 -
Lindeberg, Laura 76. Marin 11.12.2019 - 23.6.2021
Varjonen, Sampo 76. Marin 11.12.2019 - 1.7.2021
Lehtinen, Timo 75. Rinne 12.8.2019 - 10.12.2019
Varjonen, Sampo 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019
Lindeberg, Laura 75. Rinne 14.6.2019 - 10.12.2019
Tomminen, Heli 73. Stubb 3.11.2014 - 29.5.2015
Koskinen, Mikko 73. Stubb 20.10.2014 - 1.5.2015
Parkkonen, Jouni 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014
Rönnholm, Antton 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Suominen, Esa 73. Stubb 24.6.2014 - 31.10.2014
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 1.5.2014 - 24.6.2014
Rönnholm, Antton 72. Katainen 4.4.2014 - 24.6.2014
Suominen, Esa 72. Katainen 4.4.2014 - 24.6.2014
Suominen, Esa 72. Katainen 1.7.2013 - 4.4.2014
Papunen, Erkki 72. Katainen 10.6.2013 - 23.6.2013
Torsti, Pilvi 72. Katainen 1.6.2013 - 6.6.2013
October, Martta 72. Katainen 24.5.2013 - 31.5.2013
Suominen, Esa 72. Katainen 4.2.2013 - 24.5.2013
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 21.11.2011 - 24.5.2013
Hiltunen, Mikael 72. Katainen 6.7.2011 - 29.9.2011
Haverinen, Kalervo 72. Katainen 1.7.2011 - 4.1.2013

7.12.2021 8.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning