Uppgifter om ministern

Lepistö, Leevi Matti

1495

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.11.1901 Toholampi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Minister i lantbruksministeriet ammatti/virkamies 126
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Minister i lantbruksministeriet SDP 89
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 29.11.1952 Minister i lantbruksministeriet SDP 437
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i lantbruksministeriet SDP 247
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Lantbruksminister SDP 597
Tillsammans 1495

23.3.2019 4.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning