Uppgifter om ministern

Saramo, Jussi

195

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.7.1979 Porvoon mlk

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
17.12.2020 - 29.6.2021 Undervisningsminister Vasemmistoliitto 195
Tillsammans 195

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
72. Katainen
1.7.2011 - 4.4.2014 Arhinmäki, Paavo Erkki

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kelhä, Minna 76. Marin 17.12.2020 - 6.6.2021
Medhjälpare Regering Tid
Jurva, Niina 76. Marin 17.12.2020 - 29.6.2021
Koivulaakso, Dan 76. Marin 17.12.2020 - 29.6.2021
Mäkipää, Anna 76. Marin 17.12.2020 - 29.6.2021
Purje, Henri 76. Marin 17.12.2020 - 29.6.2021
Sipiläinen, Touko 76. Marin 17.12.2020 - 29.6.2021

9.12.2021 9.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning