Uppgifter om ministern

Leppälä, Juhani

323

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.5.1880 Nummi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
17. Kallio III
27.8.1929 - 4.7.1930 Biträdande socialminister Maalaisliitto 312
16.8.1929 - 27.8.1929 Minister utan portfölj Maalaisliitto 12
Tillsammans 323

9.12.2021 8.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning