Uppgifter om ministern

Haapasalo, Kalervo Feliks

472

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.6.1912 Sortavala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
26.3.1971 - 29.10.1971 Trafikminister SDP 218
15.7.1970 - 26.3.1971 Minister i handels och industriministeriet SDP 255
Tillsammans 472

4.12.2021 19.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning