Uppgifter om ministern

Leppänen, Urpo Olavi

1456

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.2.1944 Polvijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Arbetskraftsminister SMP 1456
Tillsammans 1456

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rissanen, Raimo 63. Sorsa IV 1.6.1983 - 30.4.1987

27.11.2021 22.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning