Uppgifter om ministern

Mykkänen, Kai Aslak

1080

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.7.1979 Espoo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
12.2.2018 - 6.6.2019 Inrikesminister Kokoomus 480
22.6.2016 - 12.2.2018 Utrikeshandels och utvecklingsminister Kokoomus 601
Tillsammans 1080

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
72. Katainen
10.10.2011 - 31.7.2012 Häkämies, Jyri Jukka

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - 6.6.2019
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016
Medhjälpare Regering Tid
Andersson-Bohren, Titta 74. Sipilä 12.2.2018 - 6.6.2019
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 12.2.2018 - 6.6.2019
Titta, Andersson-Bohren 74. Sipilä 1.2.2018 - 12.2.2018
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 1.3.2017 - 12.2.2018
Vuornos, Henrik 74. Sipilä 1.1.2017 - 28.2.2017
Rautanen, Tuomas 74. Sipilä 1.10.2016 - 1.1.2017
Aherto, Suvi 74. Sipilä 22.6.2016 - 30.9.2016
Kirstilä, Juha 74. Sipilä 22.6.2016 - 31.8.2016
Rajala, Pasi 74. Sipilä 22.6.2016 - 31.12.2017

4.12.2021 19.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning