Uppgifter om ministern

Leskinen, Väinö Olavi

2195

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.3.1917 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Minister för utrikesärendena SDP 472
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 63
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Minister i handels och industriministeriet SDP 784
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Socialminister SDP 138
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 30.9.1955 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 346
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 169
35. Kekkonen III
26.11.1952 - 9.7.1953 Socialminister SDP 226
Tillsammans 2195

23.3.2019 4.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning