Uppgifter om ministern

Häkkänen, Antti

763

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 16.1.1985 Mäntyharju

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Justitieminister Kokoomus 763
Tillsammans 763

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
73. Stubb
24.6.2014 - 16.2.2015 Risikko, Paula Sinikka
72. Katainen
27.5.2014 - 24.6.2014 Katainen, Jyrki Tapani
7.1.2013 - 28.4.2014 Katainen, Jyrki Tapani

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - 6.6.2019
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018
Medhjälpare Regering Tid
Paatero, Sami 74. Sipilä 17.9.2018 - 6.6.2019
Rönnholm, Juuso 74. Sipilä 1.4.2018 - 31.5.2018
Mäkinen, Tapani 74. Sipilä 17.5.2017 - 3.4.2018
Koskentausta, Lauri 74. Sipilä 9.5.2017 - 6.6.2019

9.12.2021 8.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning