Uppgifter om ministern

Viitanen, Pia-Liisa

736

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 7.4.1967 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Kultur- och bostadsminister SDP 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Kultur- och bostadsminister SDP 340
72. Katainen
4.4.2014 - 24.6.2014 Kultur- och bostadsminister SDP 82
4.4.2014 - 24.6.2014 Kultur- och bostadsminister SDP 82
24.5.2013 - 4.4.2014 Bostads- och kommunikationsminister SDP 316
24.5.2013 - 4.4.2014 Bostads- och kommunikationsminister SDP 316
Tillsammans 736

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Anttila, Kari 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Anttila, Kari 72. Katainen 24.4.2014 - 24.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Sippola-Alho, Tanja 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Sippola-Alho, Tanja 72. Katainen 12.5.2014 - 24.6.2014
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 4.4.2014 - 30.4.2014
Rönnholm, Antton 72. Katainen 1.7.2013 - 4.4.2014
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 24.5.2013 - 4.4.2014
Suominen, Esa-Matti 72. Katainen 24.5.2013 - 31.5.2013

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning