Uppgifter om ministern

Liinamaa, Keijo Antero

352

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 6.4.1929 Mänttä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Statsminister ammatti/virkamies 171
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Arbetskraftsminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
26.5.1970 - 15.7.1970 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 51
14.5.1970 - 15.7.1970 Justitieminister ammatti/virkamies 63
Tillsammans 352

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Aalto, Alec 57. Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975

24.3.2019 11.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning