Uppgifter om ministern

Lilius, Frans Oskar

577

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 15.4.1871 Kangasala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Justitieminister ammatti/virkamies 276
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Justitieminister ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Justitieminister ammatti/virkamies 166
Tillsammans 577

27.5.2019 11.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning