Uppgifter om ministern

Liljeström, Valdemar

434

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 26.2.1902 Pietari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Socialminister ammatti/virkamies 126
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena TPSL 89
32. Fagerholm
29.7.1948 - 4.3.1949 Socialminister SDP 219
Tillsammans 434

27.5.2019 11.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning