Uppgifter om ministern

Rinne, Antti Juhani

358

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.11.1962 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Statsministerns ställföreträdare SDP 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Finansminister SDP 340
72. Katainen
6.6.2014 - 24.6.2014 Statsministerns ställföreträdare SDP 19
6.6.2014 - 24.6.2014 Finansminister SDP 19
Tillsammans 358

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Suominen, Esa 73. Stubb 1.11.2014 - 29.5.2015
Luoma, Raimo 73. Stubb 25.6.2014 - 31.10.2014
Luoma, Raimo 72. Katainen 6.6.2014 - 24.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Hirvola, Matti 73. Stubb 13.10.2014 - 29.5.2015
Nalbantoglu, Ilmari 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015
Kekkonen, Sonja 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014
Konola, Jyrki 73. Stubb 24.6.2014 - 31.12.2014
Korhonen, Kaisa 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Kukkonen, Paavali 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014
Rahkola, Joonas 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Kekkonen, Sonja 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014
Kukkonen, Paavali 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014
Rahkola, Joonas 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014
Konola, Jyrki 72. Katainen 6.6.2014 - 24.6.2014

20.3.2019 7.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning