Uppgifter om ministern

Toivakka, Lenita Anneli

730

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 28.9.1961 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 22.6.2016 Utrikeshandels och utvecklingsminister Kokoomus 391
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Europa- och utrikeshandelsminister Kokoomus 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Europa- och utrikeshandelsminister Kokoomus 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Europa- och utrikeshandelsminister Kokoomus 340
Tillsammans 730

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 17.6.2015 - 22.6.2016
Medhjälpare Regering Tid
Kirstilä, Juha 74. Sipilä 1.9.2015 - 22.6.2016
Hannonen, Emma 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016
Rajala, Pasi 74. Sipilä 29.5.2015 - 17.8.2015
Rajala, Tuomas 73. Stubb 23.3.2015 - 29.5.2015
Rajala, Pasi 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Tomi, Miika 73. Stubb 24.6.2014 - 23.3.2015

20.3.2019 7.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning