Uppgifter om ministern

Räty, Laura Kaarina

340

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.9.1977 Äänekoski

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Social- och hälsovårdsminister Kokoomus 340
Tillsammans 340

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Pohja, Pia 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Medhjälpare Regering Tid
Sipiläinen, Ville 73. Stubb 1.4.2015 - 29.5.2015
Emma, Hannonen 73. Stubb 1.3.2015 - 31.3.2015
Sipiläinen, Ville 73. Stubb 24.6.2014 - 1.3.2015

27.11.2021 23.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning