Uppgifter om ministern

Lindblom, Olavi

138

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.12.1911 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 138
Tillsammans 138

27.11.2021 22.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning