Uppgifter om ministern

Lindblom, Seppo Olavi

1651

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.8.1935 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Handels- och industriminister SDP 1456
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister i handels och industriministeriet SDP 195
Tillsammans 1651

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Koivisto, Mauno Henrik

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Niemi, Jussi 63. Sorsa IV 1.2.1986 - 30.4.1987
Saari, Rauno 63. Sorsa IV 1.9.1984 - 31.12.1985
Tapiola, Hannu 63. Sorsa IV 23.5.1983 - 31.7.1984
Lund, Unto 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

21.3.2019 3.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning