Uppgifter om ministern

Lindeman, Lars Sebastian

666

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.3.1920 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Minister i lantbruksministeriet SDP 666
Tillsammans 666

27.11.2021 22.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning