Uppgifter om ministern

Lindfors, Erkki Napoleon

118

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 10.11.1913 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
28.2.1958 - 26.4.1958 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 58
30.12.1957 - 26.4.1958 Minister i socialministeriet ammatti/virkamies 118
Tillsammans 118

23.3.2019 4.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning