Uppgifter om ministern

Hackzell, Anders Verner

1439

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.9.1881 Mikkeli

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Statsminister ammatti/virkamies 45
20. Kivimäki
14.12.1932 - 7.10.1936 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 1394
Tillsammans 1439

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sukselainen, Vieno Johannes 27. Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944

7.12.2021 7.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning