Uppgifter om ministern

Linna, Kustaa Eemil

1632

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.1.1876 Pälkäne

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
20. Kivimäki
25.9.1936 - 7.10.1936 Lantbruksminister Edistyspuolue 13
19.1.1934 - 25.9.1936 Biträdande jordbruksminister Edistyspuolue 981
14.12.1932 - 25.9.1936 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Edistyspuolue 1382
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Lantbruksminister Edistyspuolue 238
Tillsammans 1632

4.12.2021 18.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning