Uppgifter om ministern

Linnamo, Jussi

1119

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.10.1924 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 5.5.1973 Minister i utrikesministeriet SDP 244
4.9.1972 - 5.5.1973 Minister i handels och industriministeriet SDP 244
55. Paasio II
25.2.1972 - 4.9.1972 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 193
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister i utrikesministeriet SDP 195
23.2.1972 - 4.9.1972 Handels- och industriminister SDP 195
51. Koivisto
22.3.1968 - 31.1.1970 Minister i statsrådets kansli SDP 681
Tillsammans 1119

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lund, Unto 56. Sorsa 7.9.1972 - 5.5.1973
Katajisto, Mikko 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

27.5.2019 11.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning