Uppgifter om ministern

Linturi, Arvo Viljo Ilmari

323

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.2.1887 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 323
Tillsammans 323

4.12.2021 19.25. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning