Uppgifter om ministern

Lohi, Kalle Aukusti

1051

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 23.11.1872 Pudasjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
20.10.1932 - 14.12.1932 Socialminister Maalaisliitto 56
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Socialminister Maalaisliitto 372
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Socialminister Maalaisliitto 348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Minister utan portfölj Maalaisliitto 276
Tillsammans 1051

27.5.2019 11.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning