Uppgifter om ministern

Loikkanen, Jouko

229

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.3.1932 Sääminki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Minister i finansministeriet Keskusta 229
Tillsammans 229

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Miettunen, Martti Juhani
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Virolainen, Johannes
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Lehto, Reino Ragnar
47. Karjalainen
14.4.1962 - 18.12.1963 Karjalainen, Ahti Kalle Samuli

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rautiainen, Kauko 59. Miettunen III 6.10.1976 - 16.1.1977

21.3.2019 3.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning