Uppgifter om ministern

Louekoski, Matti Kalevi

2782

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.4.1941 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Finansminister SDP 422
30.4.1987 - 28.2.1990 Justitieminister SDP 1036
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Minister i statsrådets kansli SDP 1013
4.9.1972 - 13.6.1975 Justitieminister SDP 1013
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister i statsrådets kansli SDP 195
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Undervisningsminister ammatti/virkamies 118
Tillsammans 2782

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hynynen, Matti 64. Holkeri 1.6.1990 - 26.4.1991
Lintunen, Pertti 64. Holkeri 1.3.1990 - 31.5.1990
Swanljung, Esa 64. Holkeri 1.10.1989 - 28.2.1990
Rantanen, Marja-Liisa 64. Holkeri 9.5.1988 - 30.9.1989
Meriläinen, Juhani 64. Holkeri 1.10.1987 - 26.5.1988
Jääskeläinen, Markku J. 64. Holkeri 14.5.1987 - 30.9.1987
Hämeri, Juhani 56. Sorsa 7.9.1972 - 13.6.1975
Puoskari, Pentti 56. Sorsa 7.9.1972 - 30.6.1975
Kymäläinen, Heikki 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

9.12.2021 9.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning