Uppgifter om ministern

Hakkila, Väinö Pietari

370

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.6.1882 Lempäälä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Justitieminister SDP 370
Tillsammans 370

27.11.2021 22.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning