Uppgifter om ministern

Louhivuori, Oskari Wilho

215

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.9.1884 Kuopion mlk

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 29.6.1918 Chef för socialexpeditionen Suomalainen puolue 34
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Chef för socialexpeditionen Suomalainen puolue 182
Tillsammans 215

28.11.2021 10.49. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning