Uppgifter om ministern

Paatero, Sirpa Hannele

1162

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.9.1964 Karhula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Kommunminister SDP 729
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Kommun- och ägarstyrningsminister SDP 188
6.6.2019 - 10.12.2019 Kommun- och ägarstyrningsminister SDP 188
73. Stubb
26.9.2014 - 29.5.2015 Utvecklingsminister SDP 246
26.9.2014 - 29.5.2015 Utvecklingsminister SDP 246
Tillsammans 1162

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Aaltonen, Valtteri 75. Rinne 4.7.2019 - 10.12.2019
Medhjälpare Regering Tid
Isotalus, Tiina 76. Marin 6.9.2021 -
Aaltonen, Valtteri 76. Marin 11.12.2019 -
Finér, Lauri 76. Marin 11.12.2019 -
Salminen, Minna 76. Marin 11.12.2019 - 31.8.2021
Salminen, Minna 75. Rinne 16.7.2019 - 10.12.2019
Finér, Lauri 75. Rinne 24.6.2019 - 10.12.2019
Kukkonen, Paavali 75. Rinne 24.6.2019 - 11.11.2019
Aaltonen, Valtteri 73. Stubb 20.10.2014 - 29.5.2015
Kekkonen, Sonja 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015
Kukkonen, Paavali 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015
Peltonen, Juha 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015

7.12.2021 7.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning