Uppgifter om ministern

Sipilä, Juha Petri

1470

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.4.1961 Veteli

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 6.6.2019 Statsminister Keskusta 1470
Tillsammans 1470

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Vihriälä, Vesa 74. Sipilä 13.3.2019 - 6.6.2019
Lehtomäki, Paula Ilona 74. Sipilä 1.7.2015 - 13.3.2019
Medhjälpare Regering Tid
Kariluoma, Karoliina 74. Sipilä 22.3.2019 - 6.6.2019
Nurkkala, Niina 74. Sipilä 10.12.2018 - 6.6.2019
Kärkkäinen, Eeva 74. Sipilä 17.9.2018 - 6.6.2019
Jääskeläinen, Kari 74. Sipilä 4.4.2018 - 6.6.2019
Mäki-Lassila, Satu 74. Sipilä 13.11.2017 - 1.5.2018
Laaninen, Timo 74. Sipilä 1.11.2017 - 31.3.2018
Raappana, Jani 74. Sipilä 1.8.2017 - 6.6.2019
Pakarinen, Riikka 74. Sipilä 9.1.2017 - 31.12.2018
Lahtinen, Markus 74. Sipilä 3.6.2015 - 6.6.2019
Tikkala, Janika 74. Sipilä 3.6.2015 - 15.3.2019
Haapiainen, Jari 74. Sipilä 29.5.2015 - 31.12.2016
Heikkinen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 29.5.2015 - 31.7.2017
Nevamäki, Riina 74. Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019

7.12.2021 8.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning