Uppgifter om ministern

Soini, Timo Juhani

1470

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.5.1962 Rauma

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 28.6.2017 Statsministerns ställföreträdare Perussuomalaiset 762
1.1.2018 - 6.6.2019 Ulkoministeri Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 522
13.6.2017 - 1.1.2018 Utrikesminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 203
29.5.2015 - 13.6.2017 Utrikesminister Perussuomalaiset 747
29.5.2015 - 5.5.2017 Utrikesminister Perussuomalaiset 708
Tillsammans 1470

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 -
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 25.8.2016 - 5.5.2017
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 4.6.2015 - 25.8.2016
Medhjälpare Regering Tid
Lahnalampi, Raili 74. Sipilä 1.1.2018 - 6.6.2019
Taivassalo, Riikka 74. Sipilä 1.1.2018 - 6.6.2019
Lahnalampi, Raili 74. Sipilä 15.6.2015 - 1.1.2018
Taivassalo, Riikka 74. Sipilä 2.6.2015 - 1.1.2018

9.12.2021 9.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning