Uppgifter om ministern

Kekkonen, Urho Kaleva

3640

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.9.1900 Pielavesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 15.2.1956 Statsminister Maalaisliitto 484
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Statsminister Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
26.11.1952 - 9.7.1953 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 226
20.9.1951 - 9.7.1953 Statsminister Maalaisliitto 659
20.9.1951 - 22.9.1951 Justitieminister Maalaisliitto 3
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Statsminister Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Statsminister Maalaisliitto 307
17.3.1950 - 17.1.1951 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 307
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Justitieminister Maalaisliitto 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Justitieminister Maalaisliitto 152
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 995
21. Kallio IV
9.10.1936 - 12.3.1937 Biträdande inrikesminister Maalaisliitto 155
7.10.1936 - 12.3.1937 Justitieminister Maalaisliitto 157
Tillsammans 3640

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 39. Kekkonen V 21.10.1954 - 3.3.1956
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 36. Kekkonen IV 10.7.1953 - 17.11.1953
Virolainen, Johannes 35. Kekkonen III 1.12.1952 - 9.7.1953
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 35. Kekkonen III 20.9.1951 - 30.11.1952
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 34. Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 33. Kekkonen 18.3.1950 - 17.1.1951

27.5.2019 10.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning