Uppgifter om ministern

Lindström, Jari Tapani

1393

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 28.6.1965 Kuusankoski

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
13.6.2017 - Arbetsminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 647
5.5.2017 - 13.6.2017 Arbetsminister Perussuomalaiset 40
29.5.2015 - 5.5.2017 Justitie- och arbetsminister Perussuomalaiset 708
29.5.2015 - 5.5.2017 Justitie- och arbetsminister Perussuomalaiset 708
Tillsammans 1393

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 -
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 25.8.2016 - 5.5.2017
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 17.6.2015 - 25.8.2016
Medhjälpare Regering Tid
Ahva, Tiina 74. Sipilä 15.1.2019 -
Arvola, Jami 74. Sipilä 9.10.2017 -
Halttunen, Juha 74. Sipilä 5.5.2017 - 14.1.2019
Järvinen, Arto 74. Sipilä 5.5.2017 - 30.6.2017
Puisto, Sakari 74. Sipilä 5.5.2017 - 26.7.2017
Riekkola, Leena 74. Sipilä 5.5.2017 - 16.6.2017
Järvinen, Arto 74. Sipilä 1.8.2015 - 5.5.2017
Puisto, Sakari 74. Sipilä 5.6.2015 - 5.5.2017
Halttunen, Juha 74. Sipilä 2.6.2015 - 5.5.2017
Riekkola, Leena 74. Sipilä 2.6.2015 - 5.5.2017

21.3.2019 3.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning