Uppgifter om ministern

Niinistö, Jussi Lauri Juhani

1470

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.10.1970 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
13.6.2017 - 6.6.2019 Försvarsminister Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä) 724
29.5.2015 - 13.6.2017 Försvarsminister Perussuomalaiset 747
Tillsammans 1470

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 5.5.2017 -
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 25.8.2016 - 5.5.2017
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 17.6.2015 - 25.8.2016
Medhjälpare Regering Tid
Leino, Petteri 74. Sipilä 2.6.2015 -
Martelius, Juha 74. Sipilä 2.6.2015 -

28.11.2021 11.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning