Uppgifter om ministern

Mäntylä, Hanna Katariina

455

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.9.1974 Lahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 25.8.2016 Social- och hälsovårdsminister Perussuomalaiset 455
Tillsammans 455

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Virtanen, Samuli 74. Sipilä 17.6.2015 - 25.8.2016
Medhjälpare Regering Tid
Ullvén-Putkonen, Tiina 74. Sipilä 3.8.2015 - 25.8.2016
Perälä, Niina 74. Sipilä 2.6.2015 - 25.8.2016

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning