Uppgifter om ministern

Berner, Anne

1462

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 16.1.1964 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
12.6.2015 - 29.5.2019 Trafik- och kommunikationsminister Keskusta 1448
29.5.2015 - 29.5.2019 Trafik- och kommunikationsminister Keskusta 1462
29.5.2015 - 29.5.2019 Trafik- och kommunikationsminister Keskusta 1462
Tillsammans 1462

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.12.2016 - 5.5.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.6.2015 - 29.12.2016
Medhjälpare Regering Tid
Lehtonen, Kristo 74. Sipilä 13.7.2015 - 31.7.2016

4.12.2021 18.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning