Uppgifter om ministern

Keto, Jaakko William

243

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.12.1884 Laihia

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
12.3.1937 - 9.11.1937 Socialminister SDP 243
Tillsammans 243

9.12.2021 8.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning