Uppgifter om ministern

Kilpeläinen, Kaarlo Edvard

349

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.10.1879 Nastola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 3.3.1932 Socialminister Kokoomus 349
Tillsammans 349

27.11.2021 23.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning